Medzinárodná spolupráca
Členstvo SNAS v medzinárodných organizáciách
Akreditácia je využívaná celosvetovo.
Na globálnej úrovni sú zriadené dve medzinárodné organizácie: ILAC (International Laboratory Accreditation Cooperation) na akreditáciu laboratórií a inšpekčných orgánov a IAF (International Accreditation Forum) na akreditáciu certifikačných orgánov.
Tieto organizácie združujú regionálne organizácie zastupujúce územia:
- Európy - EA (European Co-operation for Accreditation), ktorá je členom ILAC, IAF, signatárom medzinárodných dohôd o vzájomnom uznávaní ILAC a IAF a ktorá pokrýva akreditácie laboratórií, inšpekčných orgánov, organizátorov skúšok spôsobilosti, certifikačných orgánov a overovateľov,
- Južnej Afriky - SADCA (Southern African Development Community in Accreditation), ktorá je členom ILAC, IAF,
- Afriky - AFRAC (African Accreditation Cooperation), ktorá je členom ILAC, IAF a ktorá pokrýva akreditácie laboratórií, inšpekčných orgánov a certifikačných orgánov,
- Ázie-Pacifiku - APAC (Asia Pacific Accreditation Cooperation Incorporated), ktorá je členom ILAC, IAF, signatárom medzinárodných dohôd o vzájomnom uznávaní ILAC a IAF a ktorá pokrýva akreditácie laboratórií, inšpekčných orgánov, organizátorov skúšok spôsobilosti, certifikačných orgánov a overovateľov,
- Ameriky - IAAC (Inter American Accreditation Co-operation),ktorá je členom ILAC, IAF, signatárom medzinárodných dohôd o vzájomnom uznávaní ILAC a IAF a ktorá pokrýva akreditácie laboratórií, inšpekčných a certifikačných orgánov,
- Arabského poloostrova - ARAC (Arab Accreditation Co-operation), ktorá je členom ILAC, IAF a ktorá pokrýva akreditácie laboratórií, inšpekčných a certifikačných orgánov.
SNAS je riadnym členom:

- EA od roku 1998. Táto regionálna organizácia v Európe združuje národné akreditačné orgány krajín EU, EFTA alebo kandidátskych krajín EU. Na webovej stránke EA je dostupný aktuálny zoznam členov EA.

- ILAC od roku 1996. ILAC je globálnou asociáciou pre spoluprácu akreditačných orgánov akreditujúcich orgány posudzovania zhody vrátane kalibračných, skúšobných laboratórií (ISO/IEC 17025), medicínskych laboratórií (ISO 15189) a inšpekčných orgánov (ISO/IEC 17020). Na webovej stránke ILAC je dostupný aktuálny zoznam členov ILAC.

- IAF od roku 1997. IAF je medzinárodná organizácia pre akreditačné orgány akreditujúce orgány posudzovania zhody vykonávajúce certifikácie produktov (ISO/IEC 17065, ISO Guide 65), certifikácie osôb (ISO/IEC 17024), certifikácie systémov manažérstva (ISO/IEC 17021), validácie a verifikácie (ISO/IEC 14065). SNAS ako člen IAF a signatár IAF MLA prijal Zásady správania IAF, ktoré podpísal 4. Augusta 2004.
Na webovej stránke IAF je dostupný aktuálny zoznam členov IAF.

- FALB (Fórum akreditačných a licenčných orgánov) od roku 2002. FALB bol zriadený v súlade s Nariadením EP a R (ES) č.1221/2009 o dobrovoľnej účasti organizácií v Schéme pre environmentálne manažérstvo a audit (EMAS), na zosúladenie postupov akreditácie a dohľadov nad činnosťou environmentálnych overovateľov a na organizovanie partnerského hodnotenia.
Vzájomné hodnotenia (Evaluácie)
Definícia vzájomného hodnotenia je stanovená v článku 2, bod 16 nariadenia EP a R (ES) č. 765/2008:
"vzájomné hodnotenie" je hodnotiaci postup vnútroštátneho akreditačného orgánu inými vnútroštátnymi akreditačnými orgánmi, prebiehajúci podľa požiadaviek tohto nariadenia a prípadne dodatočných sektorových technických špecifikácií;
Európsky model vzájomných hodnotení bol právne stanovený týmto nariadením 9. Júla 2008 v článku 10, čo nepochybne vytvorilo a posilnilo dôveru v činnosť akreditačných orgánov. Zásadou ustanovenia len jedného vnútroštátneho akreditačného orgánu v členskom štáte EU a systémom vzájomných hodnotení na základe rovnosti riadených EA v pravidelných intervaloch sa akreditácia rozšírila aj do regulovanej oblasti. Svojou dôveryhodnosťou, transparentnosťou a prepracovaným efektívnym systémom kontroly akreditačných orgánov zaujala svoje špecifické miesto v systéme posudzovania zhody.
Systém vzájomných hodnotení EA položil základy pre uzatvorenie dohôd o vzájomnom uznávaní medzi akreditačnými orgánmi, čoho dôsledkom bol uznaný a akceptovaný princíp ekvivalencie výsledkov činnosti orgánov posudzovania zhody medzi krajinami.
Udelenie status signatára MLA / MRA akreditačnému orgánu potvrdzuje jeho spôsobilosť vykonávať akreditačné služby a plnenie požiadaviek kladených na akreditačné orgány akreditujúce orgány posudzovania zhody podľa požiadaviek medzinárodnej normy ISO/IEC 17011, nariadenia EP a R (ES) č. 765/2008 a povinných aplikačných dokumentov medzinárodných organizácií EA, ILAC, IAF.
Systém a postup vzájomných hodnotení EA je založený na dôkladne prepracovaných, jednotných a transparentných kritériách.
Výsledky evaluácií SNAS
1) Re-evaluácia FALB (typu C)
pre oblasť environmentálneho overovania podľa nariadenia EP a R (ES) 1221/2009 a ISO/IEC 17021 bola zrealizovaná v dňoch 22.9. - 23.9.2014. Tím evaluátorov FALB bol zložený zo zástupcov Nemecka a Rumunska. Svedecké posúdenie výkonu SNAS bolo vykonané pri dohľade u jedného environmentálneho overovateľa.
Výsledky rozhodnutia zo zasadnutia FALB konaného v dňoch 14.- 15.4.2015:
FALB schválil správu o partnerskom hodnotení SNAS v oblasti:
- environmentálneho overovania
2) Re-evaluácia OECD
pre oblasť správnej laboratórnej praxe sa konala v dňoch 20.-24.4.2015. Tím evaluátorov – inšpektorov SLP, bol zložený zo zástupcov Holandska a Nového Zélandu. Svedecky bol posúdený výkon inšpektorov SLP SNAS pri dohľade v jednom testovacom pracovisku.
Pri evaluácii nebola identifikovaná žiadna nezhoda. oficiálne bude evaluácia ukončená prerokovaním správy na zasadnutí Pracovnej skupiny pre SLP pri OECD v apríli 2016. Záverečná správa bola prerokovaná v rámci zasadnutia Pracovnej skupiny SLP OECD (WG GLP OECD) v apríli 2016 v Nice a po diskusii v pléne boli závery správy po hlasovaní členov WG GLP OECD akceptované. Bolo potvrdené, že Slovensko naďalej plní kritéria a výsledky štúdií vykonaných testovacími pracoviskami na Slovensku musia byť akceptované v rámci dohovoru o Vzájomnom uznávaní údajov (MAD).
SNAS sa v roku 2018 podrobil 2 vzájomným hodnoteniam zo strany EA.
3) Re-evaluácia EA
Re-evaluácia bola vykonaná v dvoch častiach:
- pre oblasti kalibrácie, medicínskeho vyšetrovania, inšpekcie, verifikácie, certifikácie systémov manažérstva a certifikácie osôb bola uskutočnená v dňoch 12. - 16. 02. 2018. Tím evaluátorov EA bol zložený zo zástupcov akreditačných orgánov Cypru, Českej republiky, Grécka, Holandska, Portugalska, Spojeného kráľovstva, Španielska a Talianska;
- pre oblasti skúšobných laboratórií a certifikácie produktov bola uskutočnená 05. - 09. 11. 2018. Tím evaluátorov EA bol zložený zo zástupcov akreditačných orgánov Belgicka, Poľska a Spojeného kráľovstva.
Výsledky rozhodnutia zo zasadnutia EA MAC konaného v dňoch 08. - 09. 05. 2019:
SNAS zostáva signatárom EA-MLA v oblasti:
- kalibrácie
- skúšania (vrátane medicínskeho vyšetrovania)
- inšpekcie
- certifikácie produktov
- certifikácie systémov manažérstva
- certifikácie osôb
- validácie a verifikácie
4) Prvá evaluácia EA
pre rozšírenie EA MLA signatárstva SNAS o novú oblasť – organizátorov skúšok spôsobilosti podľa ISO/IEC 17043 a na posúdenie prechodu na novú verziu normy ISO/IEC 17011: 2017 bola vykonaná v dňoch 05. - 09. 11. 2018. Tím evaluátorov EA bol zložený zo zástupcov akreditačných orgánov Francúzska a Spojeného kráľovstva.
Výsledky rozhodnutia zo zasadnutia EA MAC konaného v dňoch 08. - 09. 05. 2019:
SNAS vykonáva činnosti v súlade s ISO/IEC 17011: 2017 a stáva sa signatárom EA-MLA v novej oblasti:
- organizátorov skúšok spôsobilosti
Nasledujúca evaluácia SNAS je plánovaná zo strany EA v roku 2022.
SNAS sa v roku 2019 podrobil vzájomnému hodnoteniu zo strany FALB.
5) Re-evaluácia FALB
pre oblasť environmentálneho overovania podľa nariadenia EP a R (ES) 1221/2009 a ISO/IEC 17021-1 bola zrealizovaná v dňoch 07. - 08. 02. 2019. Tím evaluátorov FALB bol zložený zo zástupcov Estónska a Grécka.
Správa o partnerskom hodnotení zatiaľ nebola schválená na zasadnutí FALB.
Ďalšie údaje môžete pozrieť na webových stránkach: